Loading...
Эпилепситэй андуурагдан, олон эмээр сэдээгдсэн QT уртсах хам шинжийн ховор тохиолдол
Зохиогч
Г.Урантөгс
Б.Түвшинжаргал
Н.Саруул
Д.Баярмаа
Д.Түвшинжаргал
Н.Лхамцоо
Он
2025 оны арван хоёрдугаар сарын 5
Төрөл
journal article
Journal
Эрүүл мэндийн шинжлэх ухаан
Volume
21
Issue
6
Start Page
244
End Page
249
ISSN
2959-6947
Хураангуй
Удиртгал: QT уртсах хам шинж нь зүрхний агшилтын дараах реполяризацийн үе удааширснаас QT интервал уртасч улмаар зүрхний хэм алдалтаар илэрдэг хам шинж юм. Уг хэм алдалт нь цаашид аминд халтай Тоорсэд де поэт гэх ховдлын тахикардийн нэг хэлбэр руу шилжих нь бий. QT уртсах хам шинж нь голлон удамшлын байх хэдий ч эмийн, эрдсийн алдагдал, дотоод шүүрлийн эмгэгүүд болон бусад олдмол шалтгаантай байж болдог. Эмнэлзүйн тохиолдлын танилцуулга: УГТЭ-ийн Эрчимт эмчилгээний тасагт 21 настай эпилепси өвчний оноштой нэгэн эмэгтэй үргэлжилсэн таталтын улмаас ухаангүй байдалтай ирэн, эмчилгээний явцад аминд халтай зүрхний хэм алдагдал болох Тоорсэд де поэт илрэн зүрхний кардиовертерт дефибриллятор суулгац эмчилгээ хийлгэсэн. Уг эмэгтэйд 10 наснаас эхлэн таталт илэрсэн ба 2-3 жилдээ 1-2 удаа таталт өгдөг байсан. 18 наснаас таталтын тоо нэмэгдэх болж мэдрэлийн эмчид үзүүлэн эпилепси өвчин гэж оношлогдон карбамазепин тогтмол уух болсон. Таталтын үед зүрхээр дэлсэх, амьсгал давчдах, толгой эргэх, хоолой боож байгаа мэт болох, нүд харанхуйлах шинжүүд өмнө нь илэрч байгаад бүх булчин чангарах, бүх бие чичрэх шинж гарч улмаар ухамсарт ухаантай үлдэх эсвэл ухаан алддаг байсан. 2024 оны 04 сараас оюуны ачаалал, ядаргааны улмаас таталтын тоо улам нэмэгдсэн тул үзүүлэн флуоксетин болон леветирацетамыг аажим тун нэмэх байдлаар уух болсон. Гэсэн хэдий ч таталт нэмэгдсээр 2024 оны 06 дугаар сарын 27-нд гэртээ угсарсан таталт өгөн, ухаангүй болж түргэн тусламжаар хүргэгдэн ирсэн. Эмчилгээний явцад хүнд зэргийн QT уртсах хам шинж илэрч цаашдаа аминд халтай зүрхний хэм алдагдал болох Тоорсэд де поэт илэрч зүрхний 2 хөндийд байнгын кардиовертерт дефриллятор суулгацыг тавьсан. Аажимдаа өвчтөний бие сайжирч эмнэлгээс гарсан бөгөөд гарснаас хойш таталт өгөөгүй юм. Дүгнэлт: Энэ тохиолдолд удамшлын шалтгаан батлагдаагүй ч QT уртсах РоманоВард хам шинж буюу QT интервал уртассан урьдчилсан нөхцөл дээр урт хугацаагаар хэдий бага тунгаар ч гэсэн карбамазепин, флуоксетин, диазепамыг, өндөр тунгаар леветирацетам гэсэн олон эмээр сэдээгдсэн Тоорсэд де поэт, цаашлаад зүрх зогссон тохиолдол гэж бид үзсэн.
Background: Multidrug-induced long QT syndrome is a serious heart rhythm disorder where multiple medications prolong the QT interval on an electrocardiogram, increasing the risk of a potentially fatal arrhythmia. Long QT syndrome is characterised by heart rate corrected QT interval prolongation and life-threatening arrhythmias, such as polymorphic ventricular tachycardia, Torsades de pointes leading to syncope and sudden death. Case: 21-year-old woman required resuscitation from an apparent cardiac arrest that had occurred after status epilepticus. The woman was diagnosed with long QT syndrome, cardiac channelopathy. She had a long history of syncope, seizure and palpitations. Family history was non-contributory. Home medications included levetiracetam 500 milligrams orally twice and fluoxetine 20 milligrams orally once a day which the patient reported non-compliance with. Levetiracetam is a widely used anti-epileptic medication secondary to its favorable safety profile. To our knowledge, there are few other case reports documenting torsades de pointes after levetiracetam administration, and specifically our case report will be the first documenting cardiac arrest after multidrug administration. Long QT syndrome is not often included in the differential diagnosis of epileptic and non-epileptic seizures. Early recognition of the syndrome is very important because of prognostic and therapeutic consequences. Conclusion: Although no hereditary cause was confirmed, this case represents Torsades de Pointes triggered by multiple medications—including long-term low-dose carbamazepine, fluoxetine, diazepam, and high-dose levetiracetam—on a background of probable Romano–Ward syndrome or predisposition to QT prolongation. The arrhythmia progressed to cardiac arrest, requiring ICD implantation.
Нэмэлт мэдээлэл
Бүрэн эх: https://journal.mnums.edu.mn/index.php/emsu/article/view/1321
Эшлэл
Г.Урантөгс, Б.Түвшинжаргал, Н.Саруул, Д.Баярмаа, Д.Түвшинжаргал, Н.Лхамцоо. Эпилепситэй андуурагдан, олон эмээр сэдээгдсэн QT уртсах хам шинжийн ховор тохиолдол. Эрүүл мэндийн шинжлэх ухаан. 2025;21(6):244-249.
